Tahtalı Teleferik

TAHTALI TELEFERİK 

Türkiye sahip olduğu turizm potansiyeline bir yenisini ekleyerek turizmini daha da zenginleştiren bir limana kavuştu . Dünyanın en uzun ikinci, Avrupa`nın en uzun Teleferiği, Akdeniz’i ve 2365 Metre yüksekliğindeki Tahtalı Dağı’ nın zirvesini birleştiriyor. Zirvesi karla kaplı bu heybetli dağ hızla büyüyen ve turizmin gözdesi olan Kemer, Antalya bölgesinde yer almaktadır ve Adrasan' sadece 30 dk mesafededir. Club Sun Village'e gelen herkesin mutlaka görmesi gereken teknoloji ve mühendislik harikası Olympos Teleferik günlük ziyaretler için ideal ve unutulmaz bir seçim olacaktır. 


Kar, Tahtalı’ nın zirvesini adeta bir şapka gibi Aralık ayından başlayarak , Nisanın sonuna kadar kaplamakta ve muhteşem bir görünüm yaratmaktadır. Bölge iklim olarak yıl boyu ılıman ve sıcak havası, kristal berraklığında mavi denizi,etrafını çevreleyen antik kentleri ve aynı zamanda 2365 mt ideal dağ havası ile neredeyse tüm yıl boyu turizme elverişli konumdadır. 

Dünyanın en güzel Milli parklarından birinde yer alan,güven ve emniyetin her şeyin üzerinde olduğu, Olympos Teleferik ile vahşi orman ve benzersiz sedir ağaçlarının , yer yer bulutların üzerinde,yalçın yamaçları ,vadileri ve vahşi hayvanları izleyerek zirveye yapılacak ziyaret ,misafirlerine unutulmaz anlar yaşatmaktadır. 

Üç yılda tamamlanan ve insanoğlunun yapabileceklerinin sınırlarını zorlayan , otoritelerce teknolojı ve mühendislik harikası olarak adlandırılan Olympos Teleferik projesi ,ayrıca başarılması imkansız dünya projeleri arasında gösterilmektedir. Teleferik 4350 m uzunluğunda ve iki adet 80 kişilik kabinlerle yaklaşık 12 dakika içerisinde 1639 mt yükseklik kat etmektedir. Bu sayede denize girmenin yanı sıra aynı zamanda 5 ay boyunca karlı ve sürekli serin zirvedeki aktiviteler ve panoramanın keyfine varmak mümkün olmaktadır.

17. Haziran 2007 tarihinde Olympos Teleferiği, ziyaretçilerini ilk kez zirveye çıkardı. İsviçre kökenli Garaventa-Grubu, çok zor şartlarda, bu şaheseri yaratmayı başarmışlardır. Bu Teleferik Projesini gerçekleştirebilmek için Malzeme Teleferiğini kurmaları gerekiyordu. Bu malzeme teleferiği ve helikopterler ile inşaat süresince 3700 m3 Beton, 4500 m3 Su, 420 ton Demir/çelik ve 8600 ton agrega Hat boyunca yer alan inşaatlar ve üst istasyonun inşaatı için taşınmıştır.